×
خانه » عمومی » چک سفید
15 مه 2023

چک سفید

چک سفید

چک سفید

چک سفید یا چک خالی اغلب به چکی اطلاق می شود که بدون تکمیل سایر اطلاعات (تاریخ، گیرنده وجه و مبلغ) توسط امضاکننده چک مجاز امضا شده است.

چک سفید امضا با ریسک بالایی همراه است، به گونه ای که در صورت گم شدن هر کسی می تواند به راحتی هر مبلغی را پر کند و برای خود صادر کند.

چک سفید امضا می‌ تواند به چک‌های کاملاً سفیدی نیز اشاره داشته باشد که از یک شرکت چاپ چک دریافت می‌شود. این چک های سفید امضا نشده است. این چک ها گاهی اوقات به عنوان سهام چک شناخته می شوند و باید در مکانی امن نگهداری شوند تا زمانی که در چاپگر شرکت برای پرداخت به تامین کنندگان و غیره وارد شوند.

در نهایت، (چک سفید امضا) گاهی اوقات نشان می دهد که مبلغ زیادی و نامشخص برای یک هدف خاص پرداخت می شود. به عنوان مثال، یک پدربزرگ و مادربزرگ ثروتمند ممکن است به نوه خود بگوید که هزینه کامل تحصیل در دانشگاه به طور کامل توسط پدربزرگ و مادربزرگ پرداخت خواهد شد.

نمونه چک خالی

نمونه چک خالی

برای مثالی از چک سفید از پیش امضا شده، فرض کنید که یک شرکت کوچک دارای حساب جاری است و تنها امضا کننده چک مجاز مالک آن است. مالک قرار است تعطیلات کوتاهی داشته باشد و مدیر دفتر مسئول خواهد بود.

در صورتی که هنگام تعطیلات مالک باید پرداختی انجام شود، مالک سه چک از چک های شرکت را که فقط دارای امضای مالک است به مدیر دفتر می دهد. اساسا مالک اعتماد دارد که مدیر دفتر این چک ها را فقط برای یک معامله تجاری قانونی تکمیل می کند.

بدیهی است که این یک رویه ضعیف است، زیرا مدیر دفتر می تواند اعتماد مالک را نقض کند و چک را به هر مبلغ و برای هر شخصی صادر کند.

حتی اگر مدیر دفتر کارمندی قابل اعتماد و صادق باشد، چک های سفید امضا شده ممکن است توسط شخص دیگری کشف شود که سپس چک را با هر نام و مبلغی تکمیل می کند.

در معانی دیگر چک سفید امضا:

چک سفید امضا در معنای لغوی، چکی است که ارزش پولی آن نوشته نشده باشد، اما قبلا امضا شده باشد. در معنای مجازی، برای توصیف وضعیتی استفاده می شود که در آن توافق نامه ای منعقد شده است که پایان باز یا مبهم است و در نتیجه مورد سوء استفاده قرار می گیرد، یا در آن یک طرف حاضر است هر هزینه ای را برای دستیابی به اهداف خود در نظر بگیرد.

به چک نویس ها توصیه می شود قبل از امضای چک مبلغ آن را مشخص کنند. یک چک سفید می‌تواند برای صادرکننده چک بسیار گران باشد، زیرا هر کسی که چک را دریافت کند می‌تواند به هر مقدار پول بنویسد و ممکن است بتواند آن را نقد کند.

حال اگر به این فکر می کنید که آیا به کسی چک سفید بدهید یا نه، باید برخی از جوانب را بررسی کنید. در بخش های بعدی، همه چیز را در مورد چک سفید و نحوه استفاده از چک سفید در صورت نیاز خواهید دانست.

معانی چک سفید امضا

چک سفید چه ویژگی هایی دارد؟

به طور کلی، چک سفید کاملا خطرناک است. مهم است که از ویژگی های آن آگاه باشید. در اینجا لیستی از ویژگی های خاصی است که باید به خاطر بسپارید.

  • فقط در صورت لزوم می توانید آن را امضا کنید.
  • دستور کتبی به بانک شما داده می شود تا مبلغ مشخصی را از حساب شما بر روی کاغذ چاپ شده مخصوص برداشت کند.
  • چک هیچ گونه اطلاعاتی در رابطه با تاریخ، نام و مبلغ ندارد.
  • این یک ابزار مالی قابل معامله است مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد.
  • شما می توانید محدودیت را روی چک تعیین کنید.
  • اگر نمی خواهید به کسی پول بدهید، نیازی به امضای آن نیست.

اعتبار چک خالی یا همان چک سفید امضا چیست؟

اگر نتوانستید تاریخ را در چک خالی ذکر کنید، می تواند به این معنی باشد که هر فردی می تواند در هر نقطه از زمان، پس از پر کردن تاریخ از آن استفاده کند. بنابراین ذکر تاریخ ضروری است.

چرا چک سفید امضا در طول زمان درخواست وام مورد نیاز است؟

در اینجا برخی از دلایل قابل توجه ارائه چک سفید امضا هنگام درخواست وام آورده شده است.

برای ارزیابی صحت امضای وام گیرنده بالقوه لازم است. برای موسسات وام دهنده، لازم است تمام اطلاعات مربوط به چه کسی وام داده شده، وام گیرنده در کدام بانک حساب دارد و بسیاری موارد دیگر استخراج شود.

چک اطلاعات مختلفی را در مورد بانک شما منعکس می کند، مانند شماره چک و…

بنابراین، صدور چک به این معنی است که شما به شخصی اجازه انجام معامله با حساب شما را می دهید. در این راستا، صدور چک سفید با داشتن امضا دارای ریسک است و در صورتی که فردی مبلغی را پر کند و برای خود صادر کند، می تواند خطرناک باشد.

چک سفید امضا در درخواست وام

نتیجه گیری

اصطلاح چک سفید امضا معانی مختلفی دارد. در معنای لغوی، چک سفید می تواند به هر چک نانوشته و بدون امضاء ضمیمه شده به حساب بانکی خاصی اشاره داشته باشد. تا زمانی که چک را امضا نکنید و آن را به مبلغی ننویسید، این فقط یک سند بالقوه برای پرداخت پول از حساب شما به شخص دیگری است. در برخی موارد، افراد وقتی از مبلغی که باید به کسی بپردازند یا بازپرداخت نمی‌کنند، چک سفید امضا می‌کنند. اگر دوستی را به فروشگاه بفرستید تا چند چیز را برای شما تحویل بگیرد، ممکن است یک چک سفید امضا شده به او بدهید تا آن دوست بتواند مبلغ را بنویسد و امیدوارم نه بیشتر، به عنوان وسیله ای برای بازپرداخت.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *