0
(0)

تمکین در بحث ازدواج به هدف انجام تکالیف شرعی و قانونی از طریق زوجه و تبعیت متعارف از شوهر است. تمکین بر دو نوع تقسیم شده است عام و خاص، شرط تعلق نفقه به زوجه تمکین از شوهر است و در هنگام تایید عدم تمکین, زن لایق نفقه نیست و از طرفی حقوقی برای شوهر ایجاد می شود مثل حق ازدواج مجدد. هنگامی که شوهر ادعا کننده عدم تمکین زن باشد دادگاه می تواند از طریق آزمایش عدم تمکین این موضوع را مورد ارزیابی قرار دهد.

تمکین به چه معناست؟

تمکین در تعبیرحقوقی به هدف انجام تکالیف قانونی از طریق زوجه وتقبل ریاست مرد بر خانواده و تبعیت متعارف از اوست که بر دو نوع عام و خاص می باشد.

تمکین عام حاوی سکونت در منزلی که مرد تامین کرده (بدین سبب هنگامی که زن بدون اذن مرد مسکن جداگانه انتخاب کند حکم به عدم تمکین وی داده می شود), عدم اشتغال به شغلی که برخلاف مصالح خانواده باشد, پذیرش ریاست مرد بر خانواده و همکاری در تربیت فرزندان می باشد.

تمکین خاص به برقراری رابطه جنسی متعارف با شوهر است.

آزمایش عدم تمکین

آزمون عدم تمکین موقعی  انجام می گیرد که مرد دادخواست الزام به تمکین مطرح نماید زیرا زن و مرد مطالب متضادی در خصوص تمکین بیان نمایند به درستی که مرد ادعا کننده عدم تمکین زن است و زن مدعی است که به کلیه وظایف خود در قبال شوهر عمل کرده. در این حالت دادگاه اقدام به آزمون عدم تمکین می نماید بدین سبب هنگامی که با طرح سوالات متعدد از طرفین نسبت به صحت و سقم موضوع تحقیق می نماید. سوالاتی که در جلسه آزمایش عدم تمکین گفته  می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از زن پرسیده می شود آیا موضوع عدم تمکین شما نسبت به شوهرتان صحت دارد؟ در صورتی که پاسخ زن مثبت باشد قاضی علت آن را می پرسد؟

آیا زن در منزلی که شوهر برای وی تدارک دیده اقامت دارد یا خیر؟

همچنین قاضی از مرد می پرسد که ایا نفقه زن را می پردازد یا خیر؟ آیا منزلی مناسب برای همسر خود تدارک دیده؟

آیا با همسر خود بدرفتاری داشته؟یا او را مورد ضرب و شتم قرار داده؟

 

النهایه قاضی پرونده با توجه به پاسخ های طرفین در کنار سایر ادله و مدارک صحت و سقم موضوع را بررسی می کند. این چنین  در هنگامی که هر یک از دو طرف اسناد و مدارکی جهت تایید ادعای خود داشته باشند مورد رسیدگی قرار می گیرد. مثلا مرد می تواند برای اثبات عدم تمکین زن به شهادت شهود استناد کند که مثلاذ زن چند ماه است که ترک زندگی مشترک کرده و در خانه پدرش اقامت دارد و زن هم در برابر علت عدم تمکین خود را کتک کاری توسط شوهر اعلام کند و به گزارش پزشکی قانونی استناد نماید.

آزمایش عدم تمکین شامل آزمایش پزشکی قانونی برای تایید عدم برقراری رابطه جنسی برای مدت طولانی نمیشود. در واقع تمکین خاص بدین معناست که زن توانایی برقراری رابطه جنسی متعارف با شوهر را فراهم کند و در صورتی که زن از این وظیفه اجتناب نماید تقریبا تاییده آن به وسیله آزمایش پزشکی قانونی غیر ممکن است چرا که عدم رابطه جنسی امری است که تنها زوجین از آن اطلاع دارند و حتی تاییده این موضوع با شهادت جوری مشکل است و که قاضی فقط با پرسش از دو طرف و سایر شواهد  موجود در پرونده می تواند درست بودن این موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

در صورتی که زن به دلایل زیر از تمکین اجتناب کند حکم  به عدم تمکین وی داده نمی شود:

هنگامی  که پزشکی قانونی  بیماری مقاربتی از طرف شوهر تایید کرده است.

در صورتی که زن بتواند تایید کند حضور در منزل مشترک موجب ضرر جانی مالی یا حیثیتی است.

هنگامی  که زن حق حبس داشته تا زمانی که مهر به وی داده نشود, عدم فرمان برداری زن از شوهر محسوب نمیشود.

در صورتی که زن حق اختیار مسکن جداگانه داشته باشد.

 

rating 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط