5
(2)

انتخاب وکیل

انتخاب وکیل متخصص

با توجه به شرایط فرهنگی که این روزها بر جامعه حکم فرما است و همینطور شرایط اقتصادی جامعه، به طور معمول احتمال اینکه  شما یا یکی از نزدیکان شما درگیر یک پرونده‌ قضایی شوید وجود دارد.

این مورد کاملا عادی است که ما نسبت به مسائل مختلف حقوقی اطلاعات زیادی نداشته باشیم و به طور کلی نمی توانیم برای دفاع از خود از موارد مختلف قانونی استفاده کنیم.

با توجه به این که جوامع به شکل وسیعی دچار پیشرفت شده اند و افزایش جمعیت همواره در حال جلو رفتن است و همینطور افزایش جرم و فرار از قانون از طرف افراد متخلف بیشتر شده، همه ما برای دفاع از خود و گرفتن حق خود به فردی آگاه و کار بلد در این زمینه نیازمند خواهیم بود ولی به هر حال همه ما برای انتخاب یک وکیل به‌ مشکلات زیادی برخورد خواهیم کرد و ممکن است نتوانیم وکیل مورد نظر خود را به سادگی پیدا کنیم، با در نظر گرفتن این که انتخاب وکیل متخصص مناسب بسیار ضروری است، ما راهکار هایی را به شما خواهیم گفت که در این زمینه به مشکل برخورد نکنید. پیدا کردن یک وکیل ناکارآمد می‌تواند به علت عدم توانایی و تجربه ناکافی آن وکیل نتایج نامطلوبی داشته باشد، رسیدگی به پرونده قضایی ممکن است چندین سال زمان ببرد و در پایان هم نتیجه مناسب هم کسب نشود و در این صورت هزینه شما هم دیگر بازگشت نخواهد داشت.

در نتیجه باید بدانیم چگونه می توان یک وکیل خوب انتخاب کرد و برای انتخاب او باید چه مواردی را مدنظر قرار داد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات کامل و جامعی را به شما کاربران عزیز ارائه دهیم.

تعریف وکالت

اگر بخواهیم به معنی لغوی وکالت اشاره کنیم باید بگوییم که وکالت به معنی اعتماد کردن، تکیه دادن و همینطور واگذار کردن امور خود به شخص دیگری است، این مورد در همه زمینه ها و در کارهای مختلف همین معنا را می دهد. در اصطلاح فقهی باید بگوییم، “عقدی است که با توجه به آن فرد دیگری را برای انجام کارهای خود به عنوان جانشین خود انتخاب می کنیم. جدا از این باید گفت که وکیل و وکالت دارای معانی دیگری هم هستند که از میان آن ها می توان به نایب، سرپرست، حامی، نماینده، گماشته شده و مورد اعتماد اشاره کرد.

وکالت به گونه ای از عقد می گویند که بین وکیل و موکل بسته خواهد شد و در این صورت شخص وکیل امور تعیین شده را در محدوده نوشته شده در وکالت‌ نامه، به‌ جای موکل انجام خواهد داد.

ماده ۶۵۶ قانون مدنی این گونه می گوید :

«وکالت یک نوع عقد است که با توجه به آن، یکی از طرفین که همان موکل است، طرف دیگر را که همان وکیل است را برای انجام کاری به عنوان نایب خود انتخاب می کند.»

از این ماده نتایجی حاصل خواهد شد که در شناخت اوصاف و ماهیت وکالت اهمیت زیادی دارد:

وکالت از اثر نمایندگی و نیابت بهره می برد: به این معنا که با توجه به عقد وکالت، موکل امور انجام شده توسط وکیل را، در حدود و موارد از پیش معین‌ شده در متن نوشته شده، دقیقا همانند اقدام خود می‌داند و به وکیل اجازه خواهد داد که به نام و حساب خود تصرفاتی را به انجام برساند. در نهایت وکیل هر کاری انجام می دهد، از طرف موکل است و نسبت به آثار کارهایی که انجام می‌دهد حکم واسطه را دارد و تعهداتی که قبول می کند به شخص موکل تحمیل خواهند شد و اگر که نفعی در بین باشد، برای موکل خواهد بود.

 

آشنایی با شرایط صحت وکالت

شرایطی که در ادامه متن به آن ها اشاره خواهیم کرد برای صحت وکالت لازم هستند:

۱- هر کدام از وکیل و موکل جهت انعقاد عقد وکالت باید اهلیت کامل داشته باشند. به این معنا که آن ها باید عاقل و بالغ باشند.

۲- موضوع مطرح شده برای وکالت غیر مشروع نباشد و کاملا با توجه به قانون باشد.

۳- در کارهایی وکالت داده خواهد شد که شخص موکل توانایی حقوقی انجام آن را داشته باشد.

۴- وکیل جهت انجام امور مورد وکالت دارای اهلیت باشد.

۵- اموری که برای آن ها وکالت در نظر گرفته می شود، قابلیت نیابت دادن را داشته باشند.

۶- موضوع وکالت باید کاملا مفهوم و معلوم باشد در این صورت، علم تفصیلی به آن نیاز نیست.

۷- موردی که برای آن وکالت در نظر گرفته می شود از اموری نباشد که قانون مباشرت شخص اصیل را مهم می داند، مثل وکالت در قسم خوردن.

دو پرسش اساسی در زمینه فسخ قرارداد از سوی هر دو طرف:

اگر به هر دلیلی موکل بخواهد عقد را بر هم بزند چه می شود؟

با توجه به ماده ۶۷۵ قانون مدنی، موکل باید همه هزینه هایی را که وکیل برای انجام وکالت خود پرداخت کرده است و همینطور اجرت وکیل را پرداخت کند، مگر به یک دلیل و آن هم این که در عقد وکالت طور دیگری عنوان شده باشد.

در نتیجه موکل در عوض هزینه‌ های پرداخت شده و اجرت وکیل، مسئولیت کامل خواهد داشت.

اگر به هر دلیلی شخص وکیل قصد استعفا داشته باشد و موکل به‌ واسطه این استعفا ضرری را متحمل شود، چه باید کرد؟

چنانچه به دلیل استعفای وکیل، موکل ضرری را متحمل شود، با توجه به ماده ۴۳ قانون آیین دادرسی مدنی، وکیل باید برای جبران خسارت مادی و معنوی اقدام کند.

 

وکالت اتفاقی

برای گرفتن وکالت اتفاقی یا وکالت موقت به صدور مجوز نیاز نخواهید داشت. متقاضیان این مورد فقط با ارائه درخواست کتبی شامل موارد پایین، در دفتر کانون وکلا ثبت خواهند شد:

۱- معرفی خود به شکل مفصل و همینطور ارائه میزان تحصیلات و تجربیات مؤثر در امر وکالت

۲- آخرین مدرک تحصیلی و کپی شناسنامه و همینطور دو قطعه عکس

۳- کپی شناسنامه موکل یا در صورت نیاز موکلین و همینطور مدارک مثبت رابطه خویشاوندی با شخص موکل

۴- مشخصات دقیق و آدرس موکل مد نظر و میزان قرابت با او

۵- موضوع مورد دفاعیه

۶- ارائه گواهی مرجع قضائی در مورد جزئیات پرونده مورد نظر و رسیدگی نسبت به موضوع مطرح شده

۷- امضای درخواست که به وسیله کانون یا فردی از دفاتر اسناد رسمی گواهی خواهد شد.

۸- کپی کارت پایان خدمت یا در صورت نیاز کپی معافیت دائم (فقط برای مردان)

در همه موارد وکالت اتفاقی، باید درخواستی دیگر با ضمایم کامل ارائه شده و به کانون داده شود. کانون هم می‌ تواند بعد از تقدیم دادخواست برای سنجش توان علمی و تجربی فرد مورد نظر، از او مصاحبه و اختبار بگیرد؛ در نتیجه کانون در قبول یا رد درخواست متقاضی آزاد خواهد بود.

وکالت معاضدتی با وکالت تسخیری چه تفاوتی دارد:

۱- وکالت معاضدتی در امور حقوقی مورد استفاده قرار می گیرد و از وکالت تسخیری در امور کیفری استفاده می شود.

۲- در پرونده‌های کیفری وکالت تسخیری فقط برای متهم در نظر گرفته می‌شود و به شاکی تعلق نخواهد گرفت، اما وکالت تسخیری در پرونده‌ های حقوقی امکان دارد برای خواهان یا خوانده هم در نظر گرفته شود.

۳- کانون وکلا مرجع تعیین وکیل معاضدتی خواهد بود و متقاضیان دقیقا باید از اداره معاضدت کانون وکلا درخواست وکیل معاضدتی کنند، در صورتی که مرجع تعیین وکیل تسخیری، همان دادگاهی می باشد که پرونده را بررسی خواهد کرد و جزء اختیارات شخص قاضی می باشد که به‌ عنوان وکیل تسخیری چه شخصی را در نظر بگیرد.

۴- برای انتخاب وکیل تسخیری، جدا از جرائم مهم، در دیگر موارد هم همین‌ که متهم برای گرفتن وکیل درخواست کند، دادگاه باید برای او وکیل انتخاب کند و دیگر به این مورد که امکان دفاع از متهم وجود دارد یا نه توجه نکند، ولی برای تعیین وکیل معاضدتی، در مرحله اول بی‌ بضاعتی متقاضی حتماً باید ثابت شود، و بعد از آن باید کاملا بررسی شود که ادعای عنوان شده به وسیله متقاضی با اساس و دلیل باشد.

وکیل متخصص

همه وکلا در شرایط عادی در موارد گوناگون حقوقی از توانایی عمومی مناسبی برخوردار هستند و در روند کار خود، با توجه به کسب تجربه در یک مجموعه موارد خاص، نسبت به دیگر موارد متخصص خواهند شد، به این شکل که در یک موضوع خاص مثل دعاوی ملکی، بعد ‌از به انجام رساندن فعالیت‌های فراوان و پایان دادن به دعاوی گوناگون، تجربه‌های فراوان و راه‌های کوتاه تری برای پایان دادن به موضوعات ملکی کسب خواهند کرد که می‌تواند در پرونده‌های ملکی بعدی برای آن ها بسیار عالی باشد.

با همه این ها باید گفت که متأسفانه در سیستم حقوقی ما پروانه وکالت تخصصی صادر نخواهد شد.

به عنوان مثال در رشته پزشکی، همه پزشکان عمومی در زمینه درمان بیماران صلاحیت علمی و توانایی عملی را دارا می باشند، اما با در نظر گرفتن وسعت زیاد علوم پزشکی و به وجود آمدن بیماری‌های مختلف، هیچ پزشکی این توانایی را نخواهد داشت که در همه بتواند خود را ثابت کند و در زمینه درمان بیماری‌های مختلف به عنوان یک فرد متخصص خود را ثابت کند، ولی زمانی که یک پزشک در یک موضوع خاص مهارت زیادی کسب می کند، در آن رشته تخصص خود را دریافت خواهد کرد و مردم با توجه به تخصص او و داشتن نیم نگاهی به مدرک گرفته شده، به او به عنوان یک فرد متخصص مراجعه خواهند کرد.

در صورت تمایل برای تماس همکاران ما با شما به جهت راهنمایی در مشاوره حقوقی و انتخاب وکیل متخصص اینجا کلیک کنید

rating 5 / 5. 2

فهرست