0
(0)

بدون مراجعه به دادگاه میتوان فسخ قرارداد کرد؟

خراب کردن قرارداد با توافق طرفین را الغا یا تفاسخ می گویند در حالی که فسخ خراب زدن قرارداد به دست یکی از طرفین بدون رضایت طرف دیگر است در واقع پایبندی به گفتار قرارداد است که باعث خسارت دیدن یکی از طرفین است به همین خاطر وی بر اساس حقی که قانون یا قرارداد به وی داده معامله را بدون رضایت طرف دیگر بر هم می زند حال اگر یکی از طرفین صاحب چنین حقی بود برای اعلام اراده خود مبنی بر خاتمه عقد و بازگرداندن عوضین معامله چه اقداماتی باید انجام دهد؟ و آیا فسخ قرارداد بدون مراجعه به دادگاه امکان پذیر است یا حتما این موضوع باید توسط دادگاه احراز و اعلام گردد؟

فسخ قرارداد بدون مراجعه به دادگاه

فسخ یک ضرب است یعنی کاملا یک طرفه می‌باشد و تنها نیاز به یک تصمیم دارد. اگر حق فسخ در قرارداد بندی قید شده باشد نیازی به توافق و رضایت طرف مقابل نخواهد بود. در این حالت شخصی که خود را صاحب حق فسخ می داند باید تصمیم خود مبنی بر فسخ معامله را به طرف دیگر خبر دهد و  طبق معمول و رایج، ارسال اظهارنامه برای طرف مقابل است. چنان چه که طرفین تمامی حق فسخ های خود را ضمن عقد حذف کرده باشند دیگر توانایی خراب کردن عقد نیست مگر در موارد استثنایی پیش بینی شده در قانون.

پس از  اینکه را ارسال کرده اید. باید دعوایی زیرعنوان تایید فسخ قرارداد در دادگاه حقوقی گفته شود. دادگاه در نهایت با توجه قرارداد طرفین و مجموع اتفاقاتی که در جریان معامله صورت گرفته و در صورت لزوم استماع شهادت شهود ابتدا به بررسی شرایط فسخ قرارداد میپردازد که آیا شخص مدعی اصلا حق فسخی دارد یا خیر؟ در صورتی که چنین حقی برای وی متصور باشد سپس بررسی میگردد که آیا شرایط لازم برای اعمال این حق رعایت شده؟ و در اخر بعد از تصرف تمامی این موارد دادگاه رای به فسخ معامله میدهد. از این روی بدون مراجعه به دادگاه امکان فسخ معامله وجود ندارد. چون که طرف مقابل رضایت ندارد و در نهایت باید یک مرجع رسمی و صاحب قدرت به این موضوع رسیدگی کند تا بتواند عوضین را به طرفین عقد برگرداند و نبودن اعمال تصمیم وی دارای ضمانت اجرای قانونی باشد.

 

rating 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط