0
(0)

حکم خیانت خانوم  به شوهر خود در فضای مجازی چیست؟

در این مقاله گرایش داریم تا به بررسی حکم خیانت خانوم  به شوهر خود در فضای مجازی بپردازیم.

خیانت در هر شکل آن مذموم و رفتاری ناپسند است متاسفانه در سال های اخیر با توجه به گسترش فضاهای ارتباطی ، موارد خیانت زن به شوهر به ویژه در فضای مجازی بیشتر شده فلذا در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که حکم خیانت خانوم  به شوهر خود در فضای مجازی

حکم خیانت خانوم به شوهر خود در فضای مجازی

اگرچه خیانت از نظر شرع و عرف رفتاری ناپسند محسوب می شود لکن از نظر قانون عنوان مجرمانه علی حده به حساب نمی آید. به درستی جرایم جنسی در قانون مجازات اسلامی که برگرفته از روش مقدس اسلام می باشد رک و راست گفته  شده است و خیانت به اسم یک جرم مشخص در قانون پیش بینی نشده است. انواعی از جرایم جنسی در قانون مجازات تعریف شده که برخی مشمول حد و برخی تعزیر هستند. جرایم جسی حدی دارای لواط, زنا, تفخیذ, مساحقه و قوادی هستند و جرایم جنسی  که مجازات دارند شامل تقیبل( بوسیدن) و مضاجعه(در آغوش کشیدن). به خاطره همین  خیانت چنانچه در قالب یکی از این رفتار ها صورت بگیرد قابل پیگیری و مجازات است.

در واقع این شکل از خیانت مرحله ای قبل از تحقق رابطه جسمی و فیزیکی است و ممکن است منتهی به رابطه جسمی بشود یا نشود ولی در هر حال ایا هزینه  انجام این کار مانند صحبت با نامحرم, فرستادن عکس و فیلم, سکس چت و خیلی چیز های دیگر در فضای مجازی از دید  قانون جرم حساب می شود یا  نه؟

با نگرش به تعریف قانون گذار از جرایم جنسی حدی و جرایمی که مجازات دارند وجود نوعی رابطه جسمی و فیزیکی بین دو نامحرم لازم است در واقع در زنا یا بوسیدن و یا در آغوش کشیدن همگی یک ارتباط جسمی و فیزیکی وجود دارد به خاطره همین صرف چت کردن یا عکس فرستادن با توجه فقدان عنصر رابطه فیزیکی اگرچه خیانت عاطفی محسوب می شود ولی به عنوان عمل مجرمانه قابل پی گیری  نیست. این چنین در جایی که قانون ساکت است تشریح قضایی بایستی به نفع متهم صورت گیرد و موقعی که در جرم بودن عملی شبهه وجود داشته باشد اصل بر جرم نبودن آن خواهد بود.

ماده 637 قانون مجازات اسلامی، در بخش تعزیرات به بیان مجازات رابطه نامشروع اختصاص داده شده است که به موجب آن: «هر وقت زن و مردی که بین آن ها تمایل زوجیت نباشد، انجام دهنده روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل بوسیدن یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با خشونت و  نفرت باشد فقط اکراه کننده مجازات می ‌شود.

ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری: به جرائم منافی عفت به‌طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی می‌شود.

تبصره – هدف جرم های ضد پاکی در این قانون، جرائم جنسی حدی، همچنین جرائم رابطه نامشروع که مجازات دارند مانند تقبیل و مضاجعه است.

 

rating 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط