0
(0)

خسارت تاخیر تادیه چیست؟

کاهش ارزش پول مخصوصا در شرایط فعلی اقتصادی امری روشن است به خاطره همین اگر شخصی به شخص دیگر تعهد دهد که مثلا اینقدر مبلغ را در بهمان تاریخ به شما برمیگردانم یا پرداخت خواهم نمود و در زمان مقرر از انجام تعهد خودداری نماید شخصی که تعهد به نفع وی صورت گرفته هر روز بابت این تاخیر متضرر می گردد قانون گذار برای جبران ضررپایبند له اقدام به پیش بینی خسارت تاخیر تادیه در قانون آیین دادرسی مدنی نموده. این گونه از خسارت فقط در خصوص تعهداتی که از نوع وجه نقد باشند قابل اجراست و چنان چه که موضوع تعهد انجام کار و یا مالی غیر وجه نقد باشد مانند خانه یا خودرو، قابل اجرا نیست.

خسارت تاخیر تادیه چیست؟ و خسارت تاخیر تادیه از چه زمانی محاسبه میشود؟در ادامه این دو سوال را به شما توضیح می دهیم.

»در اختلافاتی  که موضوع آن دین و از نوع وجه رایج بوده و با مطالبه طلبکار و تمکن مدیون، بدهکار اجتناب از پرداخت نموده، در هنگام تغییر فاحش شاخص قیمت سالانه از زمان سررسید تا هنگام پرداخت و بعد از تقاضا طلبکار، دادگاه با رعایت تناسب تغییر شاخص سالانه که از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد محاسبه و مورد حکم قرار خواهد داد مگر اینکه دو طرف به نحو دیگری مصالحه نمایند.«

طبق با ماده فوق برای آن که متعهد له سزاوار دریافت خسارت تاخیر تادیه شناخته شود شرایطی لازم است:

۱- اولین شرط برای اعمال این ماده در اختلافات مطروحه آن است که موضوع دعوا، دین (بدهی خوانده) باشد. بدهی آنچه است که متعهدله صورت دادن آن را از پذیرنده می خواهد خواهان پول باشد یا نه.

۲  – یه شرط لازم دیگر برای انجام  این ماده، آن است که بدهی از نوع وجه رایج باشد. اگرچه  در این ماده قیدی برای اینکه وجه رایج ایران مدنظر است یا وجه رایج با اعتبار جهانی همچون دلار بیان نشده است اما به نظر می رسد منظور قانونگذار وجه رایج کشور ایران است. به خاطره همین چنانچه که موضوع دعوا بدهی بوده ولی بدهی از نوع وجه رایج ایران نباشد مقررات این ماده قابلیت اعمال نخواهد داشت.

۳- شرط سومی این است که تا مقررات این ماده اجرا شود این است که دائن طلب خود را از مدیون مطالبه کرده باشد.

۴- شرط چهارم برای مشمول این ماده تمکن مدیون است. در اینکه آیا خواستار باید تمکن مدیون را ثابت کند و یا اینکه مدیون باید عدم تمکن خود را برای دادگاه اثبات کند، باید گفت چون اصل در ملائت است لذا در مقام مرافعه بدهکار باید ثابت کند در زمان انجام تعهد و حتی زمان طرح دعوا ملائت نداشته است.

۵- شرط پنجم برای تعلق خسارت تاخیر به  بدهی آن است که بدهکار از پرداخت طلبکار اجتناب کرده باشد. اجتناب و رها کردن فعلی است که مستند به شخص بدهکار است. به خاطره همین به صرف مطالبه یا سر رسید شدن طلب و عدم پرداخت آن اجتناب مسلم است و اگر مدیون عدم پرداخت را ناشی از عوامل دیگری می داند که در حیطه توانایی او نبوده است باید آن را تایید کند.

 

 

خسارت تاخیر پرداخت از چه زمانی احتساب میشود؟

در جواب به این  سوال که خسارت تاخیر پرداخت از چه زمانی  احتساب میشود باید گفت که  دوطرف قرارداد می توانند با توافق کتبی یا شفاهی مبدا زمانی احتساب خسارت تاخیر پرداخت را مشخص کنند و این توافق بر مبنای قسمت اخیر ماده ۵۲۲ قانون ایین دادرسی مدنی برای دادگاه محترم است و به خاطره همین مبنا میزان خسارت تاخیر پرداخت احتساب خواهد شد. در خصوص چک زمین دار حساب کردن خسارت تاریخ سررسید سند و در مورد دیگر اسناد تجاری تاریخ اعتراض عدم تادیه است. در خصوص مهریه و دیگر اسناد رسمی تاریخ سررسید طلب ملاک است  همین طور چنان چه که هیچ کدام از حالات فوق نباشد خسارت تاخیر تادیه از تاریخ صدور حکم مبنی بر محکومیت خوانده تا زمان پرداخت بدهی احتساب می گردد. نکته حائز اهمیت این است که خواستار می بایست پیش از طرح دعوا اول به صورت رسمی از طریق اظهارنامه تادیه دین را از خوانده مطالبه نماید.

 

rating 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط