0
(0)

در جرم سرقت رضایت شاکی  چه تاثیری دارد؟

 

جرم ها در نظام حقوقی ما به دو دسته قابل گذشت و غیر قابل گذشت تقسیم می گردند که هر کدام از آن ها از حیث تعقیب و تاثیر گذشت بر مجازات کاملا متفاوت هستند. سرقت جزوه جرم های  غیرقابل گذشت است که  در حال حاظر با توجه به قانون کاهش حبس تعزیری برخی از انواع سرقت قابل گذشت شناخته شده است.

رضایت شاکی در جرم سرقت تعزیری

گوهر قانون کاهش حبس تعزیری, سرقت موضوع مواد ۶۶۱,۶۶۵,۶۵۶ و ۶۵۷ در صورتی ارزش مال دزدیده تا ۲۰ میلیون تومان باشد, قابل گذشت می باشد یعنی با گذشت شاکی در هر مرحله از رسیدگی, تعقب و اجرای مجازات مشروط می گردد. ولی اگر ارزش مال دزدیده بیش از ۲۰ میلیون تومان باشد, جرم سرقت غیر قابل گذشت بوده و گذشت شاکی مجازات سارق را حذف نمی کند ولی ازجزوه تخفیف مجازات است که بسته به نظر قاضی دادگاه و بسته به سوابق کیفری متهم می تواند در مجازات سارق تجدید نظر نماید و آن را تعلیق یا تبدیل نماید.

نکته چشمگیر در این بابت این است که چنان چه شاکی جهت اعلام رضایت مبلغی بیش از ارزش مال دزدیده، مطالبه نماید, سارق یا باید آن را بپذیرد یا به حکم صادره اطاعت کند که در نهایت علاوه بر مجازات تعزیری باید مال دزدیده یا قیمت آن را به مالک برگرداند.

 

رضایت شاکی در جرم سرقت حدی

سرقت در صورتی که شرایط ۱۴ گانه حد موضوع ماده ۲۶۸ قانون مجازات اسلامی را داشته باشد حدی بوده و مجازات آن در مرتبه اول قطع دست راست سارق است. در این گونه از سرقت چنان چه  شاکی رضایت دهد، حد ساقط می گردد.

در این مطلب به بیان تاثیر رضایت شاکی در جرم سرقت پرداختیم. این جرم با توجه به حد نصاب مقرر در قانون کاهش حبس تعزیری تا نصاب ۲۰ میلیون تومان قابل گذشت بوده و و بیش از این مبلغ غیر قابل گذشت می باشد.

 

rating 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط