0
(0)

چه مدارکی برای تاییده مالکیت لازم دارید؟

در این مطلب از گلستان وکیل، مدارک لازم برای اثبات مالکیت را به شما خواهیم گفت. به راستی برای مطرح این دعوا باید مدارکی پیوست دادخواست به دادگاه ارائه شود در غیر این صورت خواسته شما به تایید نخواهد رسید.

مدارک لازم برای تایید مالکیت

خواستار باید با توجه به خواسته ای که دارد مدارک و گواهی برای تایید ادعا به دادگاه ارائه نماید. در دعوای تایید مالکیت مهم ترین مدرک برای تایید ادعای خواستار قولنامه ای است که بین خریدار و فروشنده بسته شده است. چنان چه  که قولنامه نیز مورد اعتراض طرف باشد یا احتمال اعتراض داده شود بهتر است مدارکی جهت بالا بردن شانس پیروزی در دعوا ضمیمه شود که در زیر به برخی آن ها اشاره می شود.

سند عادی یا رسمی

همان گونه که گفته شد مهم ترین سند در دعوای تایید مالکیت قولنامه منعقده فی مابین خریدار و فروشنده است که باید کپی برابر اصل شده و به ضمیمه دادخواست به دادگاه ارائه گردد و همچنین اصل سند، در جلسه اول دادرسی نیز ارائه گردد. خواسته شده نیز باید اصل اسناد خود را در جلسه اول دادرسی ارائه نماید. چنان چه که رسید های مبنی از پرداخت وجه معامله و یا چک یا سفته و نیز وکالتنامه رسمی وجود داشته باشد حتما به ضمیمه دادخواست ارائه گردد چون که این گونه مدارک قدرت تایید ادعا را افزایش خواهد داد.

اقرارنامه

در صورتی که اقرار نامه یا تعهد نامه رسمی یا عادی بین خریدار و فروشنده باشد سندی بسیار مهم و تاثیر گذرا در سرنوشت دعوا خواهد بود که باید به دادگاه ارائه شود البته که قدرت تاییدی اسناد رسمی بالاتر از سند عادی است و تجاوز به آن ها نیز سخت تر است. همچنین در صورتی که خواسته شده به مالکیت خواستار در دادگاه اقرار نماید برای تایید ادعای خواهان کفایت می کند.

 

شهادتنامه

یکی دیگر از مدارک لازم برای تایید مالکیت می توان به شهادتنامه (استشهادیه) اشاره نمود. گاه پیش می آید که خواهان دلیلی برای اثبات مالکیت خود جز شهادت شهود ندارد که در این صورت لازم است تا استشهادیه ای مبنی بر این موضوع تنظیم نموده و شهود زیر آن را امضا نمایند و همچنین لازم است شهود در محکمه حاضر شده و به صحت ادعای خواستار شهادت دهند.

 

ارائه مدارک لازم برای اثبات مالکیت شرط پیروزی در این دعواست وگرنه صرف ادعاست و احتمال شکست در دعوای مطروحه زیاد خواهد بود البته همانطور که گفته شد مهم ترین سند در این دعوا همان قولنامه بسته شده بین طرفین است. که در صورت نابودی قولنامه و یا جهت تقویت ادله تاییدی, خواستار می تواند به ادله دیگر استناد نماید.

 

rating 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط