0
(0)

وکالت بلاعزل در فروش ملک و نمونه وکالت نامه

طبق ماده 679 قانون مدنی موکل می تواند هر وقت بخواهد وکیل را برکنار کند غیراز اینکه وکالت وکیل و یا عدم برکناری در میان عقد لازمی شرط شده باشد. وکالت بلاعزل در فروش ملک همانطور که از لقب آن پیداست گونه ای از وکالت است که یک برای فروش ملک به دیگری داده می شود و دوما موکل حق عزل وکیل را ندارد و قراردادی است که از جانب موکل غیر قابل فسخ است لکن با فوت و جنون و سفه هز یک از طرفین عقد منحل می شود.

وکالت بلاعزل در فروش ملک

در معامله ها املاک بنا به دلایلی همانند زمان بر بودن تشریفات انتقال سند و دریافت استعلامات از منبع های مربوطه مانند ثبت و شهرداری و نیز بالا بودن هزینه های نقل و انتقال ملک طرفین معامله توافق می کنند تا فروشنده برای انجام کلیه امور اداری مربوط به نقل و انتقال و در نهایت انتقال سند به نام خریدار, وکالتی بلاعزل به خریدار دهد و خریدار راساً نسبت به انقال ملک به نام خود اقدام نماید.

شرایط وکالت بلاعزل در فروش ملک

  1. وکالت بلاعزل در فروش ملک با فوت و دیوانگی هر یک از طرفین عقد متلاشی می شود. به خاطره همین توصیه می شود فورا پس از تنظیم این سند نسبت به انتقال قطعی ملک اقدام شود.
  2. حتما در متن وکالتنامه حق هر گونه اقدام در خصوص ملک از موکل سلب شود چرا که در این نوع از وکالت نامه فقط حق عزل سلب و حذف می گردد ولی موکل همچنان قادر به فروش ملک خواهد بود مگر این حق ضمن وکالت نامه از وی برداشته شود.
  3. این نوع از وکالتنامه موجب برداشته شدن مالکیت نمی شود. به خاطره همین چنان چه فروشنده طلبکاری داشته باشد می تواند ملک را توقیف کند به همین دلیل توصیه می شود فورا نسبت به انتقال ملک اقدام شود.
  4. پیشنهاد می شود در کنار این نوع از وکالتنامه حتما مبایعه نامه برقرار گردد تا مشخص شود هدف از تشکیل این وکالت, انتقال ملک به شخص وکیل بوده و تاریخ انتقال نیز مشخص شود تا در صورت بروز هر گونه مشکل مالکیت خریدار در محکمه قابل اثبات باشد.

نکته هایی که در وکالت بلاعزل در فروش ملک باید توجه کنید

  • وکالتنامه حتما با حضور طرفین در دفتر اسناد رسمی تنظیم شود و در صورتی که وکیل در دفتر خانه حضور ندارد حتما اعتبار سند از دفترخانه صادر کننده استعلام شود.
  • از انجام هر نوع معامله وکالتی با اشخاص ناشناس خودداری کنید.
  • اگر ملک به صورت مشترک می باشد (مانند املاک ورثه ای) به خاطره احتمال بروز اختلاف بین شرکا پیشنهاد می شود از معامله وکالتی خودداری شود و حتما انتقال سند ملک به صورت قطعی باشد.

 

نمونه وکالت  بلاعزل در فروش ملک

موکل: آقای/ خانم …….

فرزند: … به شماره شناسنامه:…….. متولد:…… صادره :…..  شماره ملی: ….

ماندگار: ………..

وکیل: آقای/ خانم : ………..

فرزند: ………..بشناسنامه شماره: …….. متولد: …..صادره از:……… به شماره ملی:……..

ساکن: ……….

مورد وکالت

مراجعه به ادارات شهرداری، ثبت اسناد و املاک، دفاتر اسناد رسمی، آب، برق، گاز، امور اقتصادی و دارایی، سازمان نظام مهندسی و دیگر ادارات و مراجع و مقامات ذیمدخل جهت انجام کلیه امور ساختمانی و اداری و قانونی راجع به شش دانگ ….. به پلاک ثبتی …….. واقع در بخش …. ثبت شده به شماره …… دفتر …. صفحه …… و اخذ مجوزات و استعلامات لازمه تاییدیه کلیه هزینه ها و مخارج قانونی و تعمیر و صلح و بازسازی رقبه و اخذ و دریافت پروانه ساختمانی از هر نوع و به هر نحو و بسته شدن قرارداد با مهندسین به هر شکل و ترتیب و سپردن هرگونه تعهد و تصدیق امضاء و اخذ و دریافت هر میزان و مقدار مصالح ساختمانی و شورش و انجام به تمامی تشریفات لازم و تشکیل پرونده تعقیب و پیگیری پرونده های متشکل و سپس در صورت فقه هرگونه ممانعت قانونی فروش و انتقال قطعی سهمی موکل در رقبه یاد شده با جمیع متعلقات و لواحق و توابع آن و آب و برق و گاز منصوبه به هر شخص ولو خود وکیل و به هر قیمت و شرط و نحو و ترتیب و اسقاط کافه خیارات ولو خیار قم به هر درجه و مقدار و تسلیم مبیع و قبض ثمن و سپردن هرگونه تعهد و ضمانت کشف فساد.

بعلاوه موکل ضمن عقد خارج لازم حق عزل وکیل و ضم وکیل را از خود سلب و حذف نموده است.

حدود اختیارات: وکیل نوشته شده دارای اختیارات تامه در خصوص مورد وکالت و لوازم آن از جمله حق وکالت دادن به کسی و غیر ولو مکررا می باشد و اقدام و امضا وی به جای اقدام و امضا موکل معتبر است. مفهوم  این سند فقط در نفس وکالت موثر است.

 

rating 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط