نفقه
5
(1)

در این مقاله با ما همراه باشید ما سعی داریم در این مقاله به شما توضیح دهیم که پرداخت نفقه بعد از طلاق الزامی است یا نه ؟

تعریف قانونی نفقه

ماده 1102 قانون مدنی در بیان حقوق و تکالیف زوجین بیان می دارد:” همین که نکاح به طور صحت، واقع شد، روابط زوجیت، بین طرفین، موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می شود.” یکی از همین حقوق نفقه زوجه می باشد که بر عهده مرد می باشد. ماده 1107 قانون مدنی نفقه را چنین تعریف می کند:” نفقه زوجه، عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن همانند مسکن ، پوشاک، نان ، اثاثیه خانه و هزینه های درمانی و بهداشتی و خدمتکار، در هنگام عادت یا نیاز به واسطه کاستی یا زیان. برابر مواد فوق نفقه وجهی است که مرد به زن، جهت تامین نیازهای متعارف زن پرداخت می کند. قطعا نیازهای متعارف هر زن با دیگری متفاوت خواهد بود پس نفقه یکسان هم نخواهند داشت.

مسئولیت زوج در پرداخت نفقه

طبق ماده 1106 قانون مدنی: ” در عقد دائم، نفقه زن بردوش شوهر است.” بنابراین مرد مسئول است به همسر خود نفقه دهد چون شرط برخورداری زن از نفقه تمکین از شوهر است. چنانچه با وجود تمکین زن از شوهر نفقه وی پرداخت نشود زن می تواند از روال حقوقی نفقه حال و گذشته خود را مطالبه نماید این چنین ترک انفاق حسب قانون حمایت خانواده جرم بوده و ضمانت اجرای کیفری دارد و مشمول حبس درجه شش می باشد.

نفقه بعد از طلاق زن

در این باره که در زمان  زوجیت نفقه زن به عهده شوهر می باشد شکی نیست چون که بعد از طلاق و پایان زوجیت شکی نیست که این الزام خاتمه می یابد و مرد  مسئولیت ای به پرداخت نفقه نخواهد داست. آیین گذار در دو مورد فوق العاده، نفقه بعد از طلاق زن را پیش بینی کرده و در صورت تامین شرایط زیر زن را مستحق نفقه می داند:

  1. بارداری زن: اگر زن باردار باشد شوهر مکلف به انفاق تا زمان وضع حمل می باشد و بعد از وضع حمل تکلیف مرد در خصوص انفاق به زوجه ساقط می شود. البته در خصوص فرزند همچنان تکلیف به انفاق دارد.
  2. طلاق رجعی: در طلاق، جدا شونده موقعی که صیغه خود را به اجرا میزارد، طلاق رابطه زوجیت خاتمه می یابد و بعد از طلاق زن هیچ حق نفقه ندارد. در طلاق رجعی که شوهر حق رجوع به زن را دارد, در این مدت زن تکلیف دارد در منزل شوهر سکونت کند و شوهر نیز تکلیف دارد تا پایان عده به وی نفقه دهد.

در این مقاله برای شما نفقه بعد از طلاق  را توضیح دادیم و مواردی که قانون حتی بعد از طلاق زن را مستحق نفقه می داند برشمردیم.

اگر تمایل به کسب اطلاعات در مورد انواع مهریه دارید، اینجا کلیک کنید

rating 5 / 5. 1

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط